چگونه فرزند قد بلندی داشته باشیم؟
چگونه فرزند قد بلندی داشته باشیم؟

بعضی هورمون‌ها و داروهای طبیعی در کودکی و نوجوانی می‌تواند سبب افزایش رشدقد شود؛ اما مصرف آن‌ها فقط در موارد خاص و تحت نظر پزشک اطفال یا غدد امکان پذیر است؛ زیرا استفاده‌ی خود سرانه از این داروها بیشتر از فوایدشان خواهد بود.

چگونه فرزند قدبلندی داشته باشیم

والدین همواره تمایل دارند فرزندان قد بلند و رشیدی داشته باشند و بیشتر آن‌ها در تمام مدت بلوغ فرزندشان مضطرب و نگرانند که مبادا فرزندشان به قد مطلوب نرسد 

این نکته را در نظر داشته باشید که به طور کلی میزان رشد قد افراد در درجه‌ی اول به وراثت بستگی دارد؛ اما عوامل دیگری نیز در روند رشد قد مؤثر هستند که به آن‌ها اشاره خواهیم کرد. قبل از هر چیز به خاطر داشته باشید اثر در استمرار است؛ پس با حوصله راهکارها را به طور مستمر انجام دهید.

۱- رشد مناسب قد با فعالیت‌های بدنی

یکی از عوامل مؤثر در ترشح بسیاری از هورمون‌ها، فعالیت فیزیکی است. فعالیت بدنی مناسب و منظم، در افزایش هورمون رشد، تیروئید، پرولاکتین و برخی هورمون‌های غدد فوق کلیوی نقش به سزایی دارد و توصیه می‌شود کودکان روزانه چند ساعت فعالیت فیزیکی (حتی همان شیطنت‌های معمولی) را داشته باشند. در سنین نوجوانی، انجام یک فعالیت ورزشی مناسب و مورد علاقه نظیر والیبال یا بسکتبال حداقل سه بار در هفته و هر بار به مدت ۳۰ دقیقه توصیه می‌شود. با این وجود باید تا زمان بلوغ، از ورزش‌هایی که فشار زیادی به بدن وارد می‌کنند همانند وزنه برداری و ورزش‌های استقامتی خودداری شود.

تذکر : افزایش وزن و چاقی، مقدار هورمون رشد را کاهش می‌دهد؛ لذا داشتن وزن مناسب، در افزایش قد مؤثر است.

۲- افزایش قد با رژیم غذایی درست

استفاده از میوه‌ها و سبزیجات، لبنیات، ماهی و حبوبات در رشد کودکان بسیار مفید موثر است. مقدار حداقل وعده های مصرفی این مواد به شرح زیر می‌باشد:

میوه و سبزیجات: یک وعده در روز

لبنیات: مصرف یک لیوان شیر تازه و یا معادل آن ماست تازه

ماهی: دو وعده در هفته به صورت سرخ نشده

حبوبات: یک وعده در هفته

۳- اگر قد بلند می‌خواهید شب‌ها بخوابید

از دیگر عوامل محرک در ترشح هورمون رشد، خواب شبانه است که مقدار مورد نیاز آن در هر فرد متفاوت است. زمان خوابیدن دارای اهمیت زیادی است، زیرا هورمون رشد در آغاز و نیمه‌های شب ترشح می‌شود و طبیعی است کودک و نوجوانی که دیر به رختخواب برود، از میان کافی هورمون رشد بهره نمی‌برد. به طور کلی زمان خواب کافی برای هر فرد به شرح زیر می‌باشد:

کودک یک تا سه سال: ده ساعت خواب

سه تا شش سال: ده تا دوازده ساعت خواب

شش تا دوازده سال: حدود ده ساعت خواب

دوازده سال به بالا: حداقل هشت و نیم تا نه ساعت خواب

۴- داروهای افزایش قد

بعضی هورمون‌ها و داروهای طبیعی در کودکی و نوجوانی می‌تواند سبب افزایش رشدقد شود؛ اما مصرف آن‌ها فقط در موارد خاص و تحت نظر پزشک اطفال یا غدد امکان پذیر است؛ زیرا استفاده‌ی خود سرانه از این داروها بیشتر از فوایدشان خواهد بود.

  • نویسنده : خبرنگار عملیاتی ورزشی
  • منبع خبر : Firesport.ir