ربات عمود پرواز آتش‌نشان با سرعت عمل بالا ساخته شد
ربات عمود پرواز آتش‌نشان با سرعت عمل بالا ساخته شد

محققان دانشگاه تبریز موفق به طراحی و ساخت، ربات عمود پرواز آتش‌نشان حامل کپسول کامپوزیتی اطفای حریق با سرعت عمل بالا شدند.

به گزارش خبرنگار عملیاتی ورزشی از گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از دانشگاه تبریز، محققان دانشگاه تبریز موفق به طراحی و ساخت، ربات عمود پرواز آتش‌نشان حامل کپسول کامپوزیتی اطفای حریق با سرعت عمل بالا شدند.

حسن بیگلری مجری طرح و عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی مکانیک، دانشگاه تبریز با بیان اینکه امدادرسانی و اطفای حریق در حوادث غیر مترقبه یکی از مسائل مهم در زندگی روزمره است، گفت: در این موارد، داشتن تجهیزات مناسب برای افزایش سرعت عمل بسیار مهم است و به خصوص، وجود ترافیک، ازدحام جمعیت و خرابی تجهیزات این مهم را به مخاطره می‌اندازد و بر همین اساس با افزایش نقش در زندگی روزمره بشر، می‌توان از آنها در مسئله امدادرسانی و اطفای حریق نیز بهره برد.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه این طرح در قالب ثبت اختراع به سرانجام رسیده است، تصریح کرد: در اختراع حاضر طرح جدیدی از یک ربات عمود پرواز ششموتوره مجهز به کپسول اطفای حریق ارائه شده است که از ویژگی بارز این ربات توانایی عملکرد مستقل آن برای مهار آتش است که در طرح‌های مشابه وجودندارد. همچنین به‌کارگیری دوربین و سنسورهای تشخیص گاز امکان بررسی بدون مخاطره محل حادثه را به مأموران آتش نشانی می‌دهد.

 بیگلری مهم‌ترین و اصلی‌ترین هدف از طراحی این ربات، را کمک به افراد حادثه‌دیده به صورت موقت تا رسیدن امداد اصلی عنوان کرد و یادآور شد: همان‌طور که بیان شد، زمان امداد، احتمال رویداد نقص فنی در دستگاه‌های آتش نشانی، عدم دسترسی مناسب به فضای حریق و به خطر افتادن جان امدادگران مهمترین عوامل خسارت‌های جانی و مالی است که پوشش این موارد می‌تواند بطور چشم‌گیری درصد عملیات‌های موفق امدادگران بخصوص آتش‌نشانان را افزایش دهد. این طرح پوشش موقتی بر کاستی‌ها است که پتانسیل حفظ جان و مال افراد حادثه دیده را دارد.

وی با اشاره به لزوم اجرای این طرح در دانشگاه تبریز اظهار داشت: در حوادث آتش نشانی و امداد و نجات، انجام اقدامات لازم در زمان‌های اولیه حادثه بسیارضروری و نجات بخش است، چرا که بعضاً موانعی چون عدم دسترسی مناسب‌تر مناطق شهری، ترافیک امکان رسیدن سریع آتش‌نشان به محل حادثه را به تأخیر می‌اندازد و از این رو این ربات می‌تواند کمک مؤثری در کاهش زمان انجام اقدامات اولیه در مهار آتش یا امداد و نجات باشد.
به گفته این محقق سرعت عمل در رسیدن به محل حادثه و انجام عملیات اولیه در زمان‌های اولیه حادثه، تجهیز به کپسول آتش‌نشانی کامپوزیتی و مواد اطفای حریق و نردبان امداد، قابلیت عملیات مستقل برای امداد و نجات و اطفای حریق بدون نیاز به پشتیبانی وسایل دیگر، دارای بازوهای قابل تنظیم برای دخول و عبور از حفره‌های مختلف، قابلیت انجام عملیات آتش نشانی در محیط با دمای حداکثر ۴۰۰ درجه سانتیگراد و تأمین انرژی پرواز توسط باتری از دیگر قابلیت‌های و ویژگی مهم این ربات است.
بیگلری در خاتمه با تاکید بر اینکه ربات‌های امدادگر در دهه‌ی اخیر از جمله مهمترین مباحث حوزه‌ی ایمنی و رباتیک بوده است و در چند سال اخیر با ورود ربات‌های پرنده بدون سرنشین بحث ربات امدادگر در این حوزه هم مورد توجه محققان قرار گرفته است، گفت: از جمله ربات‌های امدادگر می‌توان به ربات‌های آتش‌نشان اشاره کرد که در این میان ربات‌های آتش‌نشان به معنای عمومی آتش‌نشانی است که می‌تواند به عملیات‌های اطفای حریق، یافتن محل حریق، امدادرسانی به اشخاص گرفتار کمک مؤثر کند.
طراحی و ساخت ربات عمود پرواز آتش نشان حامل کپسول کامپوزیتی اطفای حریق به کمک و همکاری علی خلیلیان معتمد بناب، فارغ‌التحصیل مقطع کارشناسی رشته مهندسی مکانیک دانشگاه تبریز به سرانجام رسیده است.

  • نویسنده : خبرنگار عملیاتی ورزشی
  • منبع خبر : خبرگزاری فارس