تفاوت مولتی ویتامین های مخصوص خانمها و آقایان
تفاوت مولتی ویتامین های مخصوص خانمها و آقایان

اگر افراد بالغ بین 19 تا 50 سال را ملاک قرار دهیم, نیاز مردان به ویتامین های A, C, K, تیامین (B1) ریبوفلاوین (B2) نیاسین (B3) و کولین بیشتر است. در مورد مواد معدنی, مردان نیاز بیشتری به کروم, فلوراید, منیزیوم, منگنز و روی دارند.

تفاوت مولتی ویتامین های مخصوص “خانم ها” و “آقایان”

تفاوت های فیزیولوژیک و بیوشمیایی میان زنان و مردان باعث تفاوت جنسیتی در میزان مورد نیاز از مواد مغذی شده است. به بیان ساده تر, در مورد برخی ویتامین ها و مواد معدنی, نیاز مردان و زنان متفاوت می باشد. با توجه به این تفاوت, مولتی ویتامین های توصیه شده می تواند متفاوت باشد.
ذکر این نکته الزامی است, در اغلب موارد یک مولتی ویتامین مینرال ساده می تواند برای تامین دریافت مواد مغذی در هر دو جنسیت کفایت کند اما مواقعی ممکن است به دلایل مختلف مانند تشخیص کمبود در مورد ویتامین یا ماده معدنیِ خاص, پیشگیری از بروز کمبود مواد مغذی و یا به علت افزایش نیاز به دلایل فیزیولوژیک و یا دلایلی از جمله فعالیت ورزشی شدید تجویز مولتی ویتامین تخصصی تر با توجه به جنسیت توصیه شود.
برای درک بهتر از مولتی ویتامین مینرال تخصصی برای مردان و زنان, نخست باید دانست ک تفاوت نیازها برای هر جنسیت در کدام مواد مغذی است:

اگر افراد بالغ بین ۱۹ تا ۵۰ سال را ملاک قرار دهیم, نیاز مردان به ویتامین های A, C, K, تیامین (B1), ریبوفلاوین (B2), نیاسین (B3) و کولین بیشتر است. در مورد مواد معدنی, مردان نیاز بیشتری به کروم, فلوراید, منیزیوم, منگنز و روی دارند.

در مورد زنان, اگر چه افزایش نیاز خانم ها نسبت به آقایان تنها در مورد آهن است اما به زعم متخصصين, به دلیل شیوع بالای کم خونی در بانوان کشور, همین یک تفاوت اهمیت بسیار بالاتری نسبت به آنچه در مورد آقایان گفته شد دارا می باشد. زنان درسنین باروری نیازمند دریافت روزانه ۱۸ میلی گرم آهن می باشند. به دلیل اهیمت دریافت کافی آهن در خانم ها, اکیدا توصیه می شود خانم ها هنگام خرید مکل های مولتی ویتامین مینرال قبل از هر چیزی به محتوی آهن دقت نمایند. از آنجایی ک جذب آهن در مولتی ویتامین مینرال ها کامل صورت نمی گیرد, مصرف مکمل های با آهن ۱۸ میلی گرم برای اغلب خانم ها در سنین باروری – نیاز به دریافت مولتی ویتامین مینرال دارند- عمدتا بلامانع است .

  • نویسنده : خبرنگار عملیاتی ورزشی
  • منبع خبر : Firesport.ir